Dla Ducha: WIARA

Z cyklu Święte Miejsca: Częstochowa

Nie ma chyba Polaka, który nie wiedziałby, z czego słynie miasto Częstochowa… no właśnie – słynie ze skarbu, jakim jest Matka Boska Częstochowska. Dzięki temu cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej, Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Mimo, że na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień Maryi, jak to miało miejsce w innych sanktuariach, to siła niezwykłości tego miejsca jest ogromna.

Do roku 1382, na temat dziejów cudownego Wizerunku, nie ma pewnych historycznych informacji – istnieje jedynie legenda i różne pobożne podania. Według legendy, obraz Jasnogórskiej Pani miał malować św. Łukasz Ewangelista jeszcze za życia Najświętszej Panienki. Obraz miał być malowany na płycie stołu używanego przez świętą Rodzinę w Nazarecie. W IV wieku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego miała przywieźć obraz do Konstantynopola, gdzie doznawał on wielkiej czci i niósł pomoc w chwilach wielkich nieszczęść. Około IX lub X wieku obraz powędrował na północ, gdzie ostatecznie na stałe spoczął w zamku Bełzkim, na północny-wschód od Lwowa, na Rusi Czerwonej.

W roku 1382, sprawujący rządy na Rusi (w imieniu króla Ludwika Węgierskiego), książę Opola – Władysław, chciał zabezpieczyć Wizerunek Matki Bożej przed ewentualnym zbezczeszczeniem ze strony pogańskich Tatarów i postanowił przewieźć obraz na Śląsk, do Opola. W drodze zatrzymał się na krótki odpoczynek właśnie w Częstochowie, u podnóża kościółka na Jasnej Górze. Matka Boża miała dać jemu znak Swojej woli, iż chce tam pozostać. Książę pozostawił więc obraz na Jasnej Górze, oddając go pod opiekę białym Ojcom Paulinom, sprowadzonym z Węgier w 1382 roku.

Cudowny obraz namalowany jest na trzech deskach lipowych o łącznych wymiarach: 121,8 cm wysokości i 81,3 cm szerokości. Przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w postawie stojącej, w półpostaci, z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest zwrócona do wiernych, twarz Dzieciątka także jest zwrócona ku pielgrzymom, jednak nie zatrzymuje na nich wzroku. Obydwa oblicza łączy wyraz zadumy, pewnej nieobecności oraz powagi. Jedną ze znamiennych cech Wizerunku Matki Bożej są dwie równolegle biegnące rysy na prawym policzku, które są przecięte trzecią rysą na wysokości linii nosa. Na szyi zaś widać sześć cięć, z których dwa są widoczne dość wyraźnie, zaś pozostałe cztery – słabiej. Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Maryi, w lewej ręce trzyma Ono księgę, a prawą rękę unosi ku górze w charakterystycznym geście nauczyciela, władcy lub błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi, wskazując na Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Wizerunek Matki Bożej jest namalowany na ciemnym, niebiesko-zielonym tle. Dominującym elementem dzieła są złocone nimby wokół głów Maryi i Jezusa – symbol Boga Ojca, które kontrastują z ciemną karnacją twarzy świętych postaci. Stąd niekiedy ten Wizerunek Matki Boskiej nazywany jest „Czarną Madonną”.

W 1430 roku zrabowano kosztowne wota z jasnogórskiej kaplicy, jak również uszkodzono cudowny obraz Matki Bożej. Obraz został wówczas pocięty szablą i połamany. Odnaleziono go, według tradycji, niedaleko Jasnej Góry – w miejscu, gdzie dziś stoi kościół św. Barbary. Ojcowie Paulini przywieźli zniszczony obraz do Krakowa, na dwór króla Władysława Jagiełły, który zajął się odrestaurowaniem dzieła i wraz ze swą małżonką – św. Jadwigą, ufundował najstarszą część kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. 

Cechą, po której każdy rozpozna Jasnogórską Panienkę, są blizny na Jej twarzy, przez które Wizerunek ten nosi znamiona ran i bólu. Patrząc na to niepowtarzalne Oblicze, można mieć wrażenie, jakby Matka Boża chciała nam powiedzieć, że jest Matką i Królową umęczonego i udręczonego przez wieki Narodu.

Jasnogórski obraz od wieków wiąże się z cudami, które rozsławiły częstochowskie sanktuarium maryjne i sprawiły, że na Jasną Górę zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Polski, a także krajów Europy. O niesamowitości Najświętszej Panienki z Jasnej Góry świadczą wota i dary dziękczynne, które w liczbie tysięcy, wypełniają kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Przed obliczem Królowej Polski byłam kilkakrotnie, za każdym razem stoję tam z tym samym niesamowitym wrażeniem tajemniczości, pochłonięta Jej wzrokiem, Jej zamyślonym wyrazem twarzy, Jej symboliką polskości…

 

„Z całej Polski i krajów sąsiednich, mianowicie: Śląska, Moraw, Prus i Węgier, na uroczystość Maryi Świętej – której rzadki i nabożny obraz w tym miejscu się znajduje – zbiegał się lud pobożny dla zdumiewających cudów, jakie za przyczyną naszej Pani i Orędowniczki tu się dokonały”.

Jan Długosz

 

 

 

21 komentarzy

  • Jason

    Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone.. I’m not even using WIFI, just 3G.. Anyways, good blog! (…) I’ve been surfing online greater than three hours as of late, but I never discovered any interesting article like yours. It’s beautiful worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the net will likely be a lot more useful than ever before.

  • Natasha

    My brother suggested I would possibly like this web site. He used to be entirely right. This post truly made my day. You cann’t believe simply how so much time I had spent for this info! Thank you!

  • mama bear

    I’m not sure where you are getting your info, but good
    topic. I needs to spend some time learning more or
    understanding more. Thanks for excellent info I was looking for
    this info for my mission.

    • ANN LIS

      Believe me that you don’t have to spend time learning, because in spiritual matters, you should rely on the voice of your heart than knowledge. Best wishes! 🙂

  • mobile legends cheat

    Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
    Do you know how to make your site mobile friendly?
    My weblog looks weird when viewing from my iphone 4.
    I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct
    this problem. If you have any recommendations, please share.
    Appreciate it!

  • camo phone case

    Wonderful beat ! I wish to apprentice while you
    amend your website, how could i subscribe for a blog website?
    The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
    this your broadcast provided bright clear concept

  • programs and game explanations

    I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
    what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a
    pretty penny? I’m not very internet smart so
    I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
    Cheers

  • see it here

    Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going
    to come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change,
    may you be rich and continue to help others.