Dla Ducha: WIARA

Z cyklu Święte Miejsca: Piekary Śląskie

Często, gdy jedziemy gdzieś z Pomorza na południe Polski lub za południową granicę naszego kraju, odwiedzamy Matkę Bożą w Częstochowie. Podczas ostatniego wyjazdu urlopowego, również odwiedziliśmy Maryję : ) Tym razem jednak w Piekarach Śląskich, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Trochę o historii tego miejsca…

Pierwsza wzmianka o Piekarach pochodzi z 1136 r. Ówczesna osada należała do parafii w Bytomiu. W dniu 4 października 1277 r. została erygowana parafia w sąsiadującym Kamieniu (dzisiaj dzielnicy Piekar), w skład której weszły również Piekary. Z kolei pierwszy, drewniany kościół p.w. św. Bartłomieja wzniesiono tu w 1303 r. W jego bocznym ołtarzu znajdował się wizerunek Matki Bożej namalowany przez nieznanego artystę. Z biegiem czasu pod obrazem tym zbierało się na modlitwę coraz więcej ludzi, zaczęły się też coraz częściej pojawiać świadectwa o uzdrowieniach. Obraz z cudownym wizerunkiem Maryi w ołtarzu głównym został umieszczony dopiero w XVII wieku.

W roku 1325 Piekary stały się odrębną parafią. W latach 1570-1629 zarządzali nią ewangelicy, a w 1629 r. parafia ponownie trafiła do katolików. Po roku 1676, za sprawą uzdrowień podczas zarazy w pobliskich Tarnowskich Górach, nastąpił wielki wzrost kultu religijnego w Piekarach. Wielu ludzi wówczas zauważyło, że szybko zdrowieli chorzy, którzy osobiście (lub za pośrednictwem krewnych i przyjaciół) modlili się przez tutejszym wizerunkiem Matki Bożej. Od 1679 r. do 1773 r. zajmowana przez jezuitów.

W 1842 r. – staraniem ks. Jana Nepomucena Alojzego Ficka – rozpoczęta została budowa nowego, neoromańskiego kościoła, którą ukończono w roku 1849. W tym samym roku – 22 sierpnia – kard. Melchior Diebenprock konsekrował tutejszą świątynię. W późniejszych latach powstała obok także Kalwaria (14 kaplic, przy których rozważa się kolejne stacje Drogi Krzyżowej), natomiast w XX w. nastąpiła rozbudowa kościoła.

Dnia 1 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił dekret wynoszący kościół piekarski do godności bazyliki mniejszej, a oficjalnie sanktuarium pod obecnie znanym tytułem – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – erygował abp Damian Zimoń 12 września 2002 r.

Znajdująca się tu ikona typu hodigitria ma wymiary 99 cm x 77 cm. W przeciwieństwie do wizerunku jasnogórskiego Matka Boża z Piekar ma na twarzy wyraźny uśmiech i bardziej zbliżone do naturalnych rysy twarzy.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na Śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. Znajdujący się tu obraz Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W okresie międzywojennym XX w. w Piekarach Śląskich rozpoczęto organizowanie pielgrzymek stanowych: mężczyzn i młodzieńców – w maju oraz kobiet i dziewcząt – w sierpniu.

Piekarskie sanktuarium z pewnością można nazwać duchowym sercem całej archidiecezji katowickiej. Moim zdaniem zasługuje na takie właśnie miano. Koniecznie odwiedźcie Matkę Bożą Piekarską przy okazji wizyty na Śląsku albo zatrzymajcie się tu choć na chwilkę, kiedy będziecie przejazdem. Nie zapomnijcie wówczas polecić Maryi swoich chorych w „Modlitwie do Matki Bożej Piekarskiej – Lekarki”:

O Maryjo, Matko Przedziwna, czczona w Piekarach jako Lekarka Chorych. Ty rozumiesz nasze potrzeby i pochylasz się nad każdym ludzkim bólem. Również w piekarskim sanktuarium wypraszasz u Syna liczne uzdrowienia.

Polecamy Ci wszystkich, którzy cierpią i błagamy o zatrzymanie panującej epidemii. Weź w opiekę nasze rodziny, parafie, ojczyznę i świat.

Wyjednaj łaskę przemiany zatwardziałych serc i doprowadź je do szczerej pokuty i nawrócenia. Głęboko wierzymy, że twój Syn wciąż uzdrawia, tak jak kiedyś w czasie swej wędrówki przez Palestynę, gdy przynoszono do Niego wielu chorych, ślepych, głuchych, kalekich i trędowatych.

Dzięki Twemu wstawiennictwu już przed wiekami zachowane od zarazy zostały rzesze wiernych. Polecając się Twej przemożnej opiece proszę Cię, Maryjo, wyproś zdrowie również dla mnie.

Wiesz, jak bardzo pragnę tej łaski. Wierzę, że Twój Syn może mnie uzdrowić. Powierzam się Jemu przez Twoje macierzyńskie Serce i proszę o uleczenie mojej duszy i ciała. Bądź uwielbiony, Panie Jezu, w swej mocy i miłosierdziu.

Bądź wysławiona, Matko Boża – Lekarko Chorych z Piekar. Amen.