Z cyklu Święte Miejsca: Rzym
Rzym odwiedziliśmy w 2015 roku. Bez wątpienia jest to historycznie piękna metropolia, w której można odnaleźć wiele miejsc cieszących zarówno oczy jak i duszę. Jednym z miejsc bogatych dla obydwu sfer życia jest Watykan i Bazylika św. Piotra.
Chcąc napisać kilka słów o historii tej monumentalnej świątyni, chyba trzeba zacząć właśnie od świętego Piotra, czyli pierwszego papieża, który był uczniem Jezusa i któremu sam Jezus powierzył budowę chrześcijańskiej wspólnoty Kościoła:
„Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.„ (Mt 16, 18)
Zakłada się, że pod tą bazyliką znajduje się grób właśnie apostoła Piotra. Co prawda nie ma pewności, czy święty Piotr przebywał w Rzymie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo. Takie przekonanie wypływa nie tylko z legend, ale także z odkryć archeologicznych oraz z tajemniczego cytatu z Pierwszego Listu św. Piotra. Apostoł w zakończeniu listu pisze:
„Pozdrawia was ta [wspólnota kościoła], która jest w Babilonie razem z wami wybrana, oraz Marek, mój syn.” (1 P 5, 13)
Babilonem nazywana była właśnie stolica Cesarstwa Rzymskiego. Problem polega tylko na tym, że miasto Babilon leżało w gruzach przez ponad sto lat. Pobyt i męczeńską śmierć pierwszego papieża wspominają też niektórzy pisarze wczesnego chrześcijaństwa. Żyjący na przełomie II i III wieku kapłan Gajusz pisał o istnieniu “memorii Piotra” podając, że znajdowała się ona na Watykanie. Według historyków miało to być pierwszym nagrobkiem tego apostoła. Być może jego pozostałością jest odnaleziony przez archeologów fragment czerwonego tynku z napisem „PETR (…) ENI”. Jeden z papieży – Pius XII w 1942 roku ogłosił, że pod bazyliką odnaleziono grób świętego Piotra. Choć efekty ówczesnych prac archeologicznych budzą sporo wątpliwości, to wielu odwiedzających bazylikę chrześcijan uważa, że w jej podziemiach (pod głównym ołtarzem) spoczywa pierwszy papież.
Bazylika watykańska jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Jej powierzchnia wynosi 23 000 m². Jest także jednym z najważniejszych świętych miejsc dla katolików. Budowa bazyliki rozpoczęła się w XV wieku, a prace nad nią trwały końca w XVII wieku. Przed Bazyliką rozpościera się ogromny Plac św. Piotra. Robi on niesamowite wrażenie. Uwagę przyciąga też usytuowana na tym placu eliptyczna kolumnada, która jakby zamyka jego przestrzeń. Liczy ona 284 kolumny i jest ozdobiona 140 figurami świętych. Pośrodku placu postawiony został egipski obelisk, który w starożytności był ozdobą wznoszącego się w tym miejscu cyrku Nerona. Na jego szczycie znajduje się herb papieża Sykstusa V, mieści się też relikwia Krzyża Świętego.
Cała budowla stanowi czołowe światowe dzieło architektury renesansu i baroku. Wystrój wnętrza jest bardzo bogaty, co jest z resztą charakterystyczne dla epok, w których bazylika ta była stawiana. W środku znajdują się zabytki pochodzące z dawnej konstantyńskiej bazyliki usytuowanej przed laty w tym samym miejscu oraz nowożytne dzieła sztuki wykonywane m.in. przez Michała Anioła (Pieta Watykańska) czy Gianlorenzo Bernini (m.in. ołtarz Świętego Piotra z baldachimem, Cathedra Petri, nagrobki papieży Aleksandra VII i Urbana VIII, figura św. Longinusa).
Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in.: Leona I, Leona III, Grzegorza Wielkiego, Piusa X, Jana XXIII i Jana Pawła II, a także miejscem obrad dwóch ostatnich soborów Kościoła katolickiego (I i II Soboru Watykańskiego). Na ostatnim zdjęciu możecie zobaczyć, jak wielu papieży spoczywa w bazylice. Myślę, że ta świadomość tym bardziej czyni to miejsce niesamowitym. Watykan i Bazylika św. Piotra to z pewnością obowiązkowe święte miejsce, które powinno pojawić się na liście podróżującego katolika. Zachęcam do wyboru Rzymu, jako celu wakacyjnego urlopu – w końcu „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” : ) Naprawdę warto zobaczyć włoską stolicę, będącą podwaliną europejskiej historii i przy okazji zwiedzić siedzibę władz kościoła katolickiego, jaką jest Watykan.